Saturday, July 12, 2008

Арфа и цигулка

Свеж полъх от сцената


Талантливата арфистка Мирослава Старейшинска и известният немски цигулар Феликс Фрошхамер изнесоха възхитителен концерт с оркестъра на Шуменската филхармония

Първо изпълнение на "Концерт за арфа и оркестър" от Карл фон Дитерсдорф и произведенията: "Шотландска фантазия" за цигулка и оркестър от Брух, увертюрите "Хубавата Галатея", "Леката кавалерия", "Поет и селянин" от Франц фон Супе и "Веселите уиндзорки" от Ото Николай звучаха в концертната програма, с която Шуменската филхармония закри творческия сезон 2007-2008 г. Под диригентството на маестро Станислав Ушев шуменските оркестранти показаха отново висока класа, а изпълненията на солистите Мирослава Старейшинска /арфа/ и Феликс Фрошхамер /цигулка/ публиката награди с нестихващи аплодисменти. Двамата млади музиканти имат забележителна творческа биография, участия в майсторски класове и успешни концертни изяви. Мирослава Стареишинска е родена в Пловдив, а Феликс Фрошхамър е от Мюнхен. От 2008 г. двамата изнасят камерни концерти, а програмата която изпълняват включва класически творби, джаз, поп и етно музика. Преди концерта с оркестъра на шуменската филхармония Мирослава Старейшинска и Феликс Фрошхамер дадоха специално интервю за вестник "Топ Новини".

- Вашата съвместна концертна дейност е съвсем отскоро. Как се открихте като музиканти?

Мирослава Старейшинска: - Идеята да работим съвместно се роди съвсем спонтанно. Бях на гости при Феликс в Лозана и една вечер той свиреше популярни мелодии, а аз реших да акомпанирам. Така се стигна до идеята да направим дует. Имахме концерти в Лозана през месец май, подбрахме музика от различни стилове - от танга от Пиацола до български хора и ръченици. Публиката хареса нашите изпълнения и това ни мотивира да продължим.

Феликс Фрошхамер: - Мога да кажа, че и на мен идеята да свирим заедно ми допадна и мисля, че публиката хареса нашите концерти, което е добър знак и показва, че сме на правилен път. Другата седмица имаме концерти във Франкфурт, Германия, след което предвиждаме един малко по-голям проект, с участието на повече музиканти.

- Какво научихте един от друг на сцената?

М.С. - За мен Феликс е един прекрасен музикант. Познаваме се от близо три години, когато той дойде за първи път в България. Мога да кажа, че хората, които могат да свирят като него са много малко. Освен, че сме добри приятели, съвместната ни дейност като музиканти в голяма степен оказва благотворно влияние върху професионалното израстване на всеки един като солист.

Ф.Ф. - Преди всичко разбрахме, че комбинацията между арфа и цигулка, която се среща рядко е изключително удачна, двата инструмента си пасват перфектно. За максимално кратък срок се научихме да работим съвместно и да изпълняваме различни музикални произведения, преодоляхме проблема, свързан с разстоянието между Франкфурт, където живее Мирослава и Лозана и не на последно място открихме своята публика.

- Свирите на различни инструменти. Как се допълва тяхното звучене?

М.С. - Арфата и цигулката се допълват перфектно, по простата причина, че двата инструмента са струнни. Арфата е инструмент, богат на обертонове и не заглушава звука на цигулката, а придава една мекота при изпълнението на дадена творба.

Ф.Ф. - Съгласен съм напълно с твърдението, че двата инструмента дават възможност за уникален баланс, който лесно се постига.

- Заедно ли подбирате произведенията от концертната програма, която изпълнявате?

М.С. - Да. Избираме програма, която лесно се възприема от публиката и изпълняваме произведения, които ни доставят удоволствие.

Ф.Ф. - Преди всичко се стремим нашите изпълнения да достигнат до публиката. Подбираме музикални творби, които звучат контрастно и се стараем да избягваме еднообразието.

- Бихте ли определили с няколко думи собствения си музикален стил?

М.С. - Свиря всичко онова, което ми доставя удоволствие.

Ф.Ф. - От класика до джаз.

- Имате богата концертна дейност. Ще споделите ли вашето мнение за оркестъра на Шуменската филхармония?

М.С. - Аз съм свирила в Шуменска филхармония преди 4-5 години като попълнение. Мога да кажа, че да работя заедно с колегите от оркестъра е невероятно удоволствие. Станислав Ушев е изключителен диригент и прекрасен човек, който в пълна степен съумява да създаде творческа атмосфера сред музикантите.

Ф.Ф. - Първите ми впечатления от оркестъра на Шуменската филхармония са чудесни. Много е приятно да работя с хора, които са на високо професионално ниво и с един талантлив диригент като Станислав Ушев.

- От какво значение са солистичните изяви за професионалното израстване на един млад изпълнител?

М.С. - Мисля, че имат голямо значение, защото човек се учи, когато свири на сцената. Радвам се, че имам възможност да свиря пред публика. Не е лесно да бъдеш солист, нужни са много усилия, време и търпение. Всеки музикант поема риска да предаде на публиката настроенията в дадено произведение.

Ф.Ф. - От комуникацията с други музиканти се научават много нови неща. Като солист се срещам с изпълнители от различни националности. За мен музиката е универсално изкуство, тя обединява и вдъхновява хората.

- Смятате ли, че вашата музика успява да предаде тази универсална емоционалност на публиката в залата?

М.С. - Зависи от произведението, но реакцията на публиката винаги се усеща, когато си на сцената.

Ф.Ф. - Винаги се опитваме с дадено произведение да отговорим на емоционалните потребности на хората, да разкажем една интересна история и хората да усетят истинска емоция.

source: Топ новини Регионален обществен всекидневник - област Шумен


Снимки от концерта.
Фотографи: Стоян Тодоров и Георги Георгиев


No comments:

Post a Comment